Normal view MARC view ISBD view

E drejta Civile Sendet dhe pronesia

by [Rustem Gjata ].
Material type: materialTypeLabelBookPublisher: Tirane AlbPaper 2011Description: 240 cm.ISBN: 9789928050106.
Contents:
E drejta Civile Sendet dhe Pronesia
Tags from this library: No tags from this library for this title. Add tag(s)
Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Location Call number Status Date due
Books Books
Epoka University Library
K 357 RG 3613.2011 (Browse shelf) Available

e Drejta civile është degë pozitive e cila përfshin tërësinë e normave juridike me të cilat rregullohen marrëdhëniet shoqërore dhe karakteri pasuror.
SENDET
Sendet jane object I se drejtes reale. Sendi eshte ajo pjese e natyres materiale, qe I ploteson dy kushte: kushti I pare eshte ai fizik, cka dtth se kjo pjese duhet t’I nenshtrohet pushtetit te njerezve dhe se dyti eshte kushti shoqeror, qe dtth se kjo pjese e natyres njekohesisht duhet te jete edhe mall, dtth te mund te shkembehet dhe te dale ne qarkullim ekonomik. Kuptimi sendit dhe I mallrave nuk ehte identik.
Marksi theksonte se puna e njeriut eshte mall, por sipas te drejtes borgjeze nuk eshte edhe send. Ne te drejten civile send eshte vetem malli.

E drejta Civile Sendet dhe Pronesia

There are no comments for this item.

Log in to your account to post a comment.

Epoka University Library, Rr. Tiranë-Rinas,Km. 12 1039 Tirana, Albania
+355 4 2232 086| FAX +355 4 2222 117|library@epoka.edu.al