Your search returned 8 results. Subscribe to this search

|
1. Bazat e marredhenieve nderkombetare = Essentials of international relations

by Mingst, Karen A.

Publisher: Tirana : AIIS, c1998Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JZ 1305 .M56 1998] (3).

2. Bektashism in Albania : political history of a religious movement

by Doja, Albert.

Publisher: Tirana : AIIS (Albanian Institute for International Studies), 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [BP 189.7.B4 .D65 2008] (2).

3. Politika ndermjet kombeve = Politics among nations; Lufta per pushtet dhe paqe = the struggle for power and peace

by Morgenthau, Hans J. (Hans Joachim).

Publisher: Tirana : AIIS, 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JX 1391 .M6 2008] (2).

4. Diktatoret e Balkanit = Balkan strongmen

by Fischer, Bernd Jurgen.

Publisher: Tirana : AIIS, 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 33 .B36 2008] (1).

5. Gjeopolitika e emocioneve : si kultura e frikes, e poshterimit, dhe e shpreses jane duke ndertuar boten

by Moisi, Dominique.

Publisher: Tirane : AIIS, 2010Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JZ 1318 .M64 2010] (1).

6. Anarkia qe po troket : Shkermoqja e endrrave te pas Luftes se Ftohte

by Kaplan, Robert D.

Publisher: Tirane : AIIS, 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [D 860 .K353 2008] (1).

7. Princ Vidi : Shqipëria, Gjashtë Muaj Mbretëri

by Heaton-Armstrong, Duncan.

Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Literary form: not fiction ; Audience: Adult; Publisher: Tiranë ; AIIS, 2005Online Access: Contributor biographical information | Publisher description | Table of contents only Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 972 .H43 2005] (1).

8. Ndërtimi i Shtetit : Qeverisja dhe Rendi Botëror në Shekullin e Njëzet e Një

by Fukuyama, Francis.

Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Literary form: not fiction Publisher: Tiranë : AIIS, 2008Online Access: Table of contents Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JA 66 .F85 2008] (3).

Epoka University Library, Rr. Tiranë-Rinas,Km. 12 1039 Tirana, Albania
+355 4 2232 086| FAX +355 4 2222 117|library@epoka.edu.al