Your search returned 18 results. Subscribe to this search

|
1. A ka nevojë Amerika për një politikë të jashtme? : Drejt një diplomacie për shekullin e njëzetë e një

by Kissinger, Henry; Kissinger, Henry; Billington, James H.

Publisher: Tiranë: Plejad, 2003Online Access: Contributor biographical information | Publisher description | Sample text | Table of contents only Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JZ 1480 .K57 2001] (1).

2. 100 vitet e ardhshme : parashikim per shekullin XXI

by Friedman, George.

Publisher: Tirane : Plejad, 2010Availability: Items available for loan: Epoka University Library [JZ 1305 .F75 2010] (1).

3. Autoritarizëm në tranzicion : antropologjia shqiptare përmes globalizmave

by Kabo, Përparim.

Edition: Bot. i pare.̈Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Literary form: not fiction Publisher: Tiranë : Plejad, 2006Availability: Items available for loan: Epoka University Library [HN 620.5 .A8 K33 2006] (2).

4. Elita Shqiptare

by Frashëri, Mid'hat; Butka, Uran.

Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Nature of contents: biography; Literary form: not fiction Publisher: [Albania] : Plejad, c2008-Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 971.25 .F73 A25 2008] (1).

5. Fantazma e Ballkanit : Një udhëtim nëpër histori

by Kaplan, Robert D.

Edition: 1st ed.Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Nature of contents: biography; Literary form: not fiction Publisher: Tiranë : Plejad, 2011Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 16 .K36 1993] (1).

6. Shqiperia ne turqine Evropiane

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 ] (1).

7. Udhetime neper Ballkan Kujtime nga jeta e Franc Baron Nopca

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2007Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 2007 ] (1).

8. Studime sociologjike

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 ] (1).

9. Teodor Ipen dhe Shqiperia ne Fokusin e Perandorise Austrohungareze

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2012Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 2012] (1).

10. Etika protestante dhe shpirti kapitalizmit

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2005Availability: Items available for loan: Epoka University Library [HM 51 .G4448 2005 ] (1).

11. Edward Lear ne Shqiperi

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 2008 ] (1).

12. Historia dhe Pershkrimi i Shqiperise se Eperme ose i Gegerise

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 951 .S457 2008 ] (1).

13. Historia (me e vjeter) e Shqiperise

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2004Availability: No items available Checked out (1).

14. Antologji e Mendimit Shqiptar 1870-1945

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2003Availability: Items available for loan: Epoka University Library [D 802.A38 .F57 2003 ] (1).

15. Per Shqiperine dhe Shqiptaret

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad Availability: Items available for loan: Epoka University Library [D 802 .A38 .F57 ] (1).

16. Oriental apo Okcidental

by .

Edition: 1stMaterial type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2003Availability: Items available for loan: Epoka University Library [PQ 2631 .O683 2003] (1).

17. Bizanti dhe Bizantinizmi

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Tirane Plejad 2001Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DF 553 .N68 2001] (1).

18. Elita Shqiptare Mid'hat Frasheri (Lumo Skendo)

by .

Material type: book Book; Format: print ; Literary form: not fiction Publisher: Plejad 2008Availability: Items available for loan: Epoka University Library [PN 2921 .A75 2008] (1).

Epoka University Library, Rr. Tiranë-Rinas,Km. 12 1039 Tirana, Albania
+355 4 2232 086| FAX +355 4 2222 117|library@epoka.edu.al