Your search returned 7 results. Subscribe to this search

|
1. Perceptimi i identitetit kombetar dhe fetar te shqiptaret e Turqise dhe te Maqedonise : studim psiko-social

by Musai, Musa.

Publisher: Shkup : Logos-A, c2006Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 435.A43 .M87 2006] (1).

2. Nga Kosova per Kosoven : profile biografike personalitetesh dhe luftetaresh te shquar : studime, skica, publicistike, dokumente, ilustrime

by Verli, Marenglen.

Publisher: Tirane : Botimpex, 2006Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 2080.5 .A4 .V47 2006] (1).

3. The truth on Kosova

by Delvina, Sherif.

Publisher: Tirane : Eurorilindja Pub. House, 2003Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 2082 .D45 2003] (2).

4. E verteta mbi Kosoven dhe shqiptaret ne Jugosllavi

by Prifti, Kristaq. -- Instituti i Historise (Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise)

Publisher: Tirane : Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise, Instituti i Historise, 1990Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 2080.5 .A4 .E18 1990] (1).

5. Mosmarreveshja : mbi raportet e Shqiperise me vetveten : sprove letrare

by Kadare, Ismail.

Publisher: Tirane : Onufri, c2010Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 923 .K34 2010] (1).

6. Kosovo : what everyone needs to know

by Judah, Tim.

Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Literary form: not fiction Publisher: Oxford ; New York : Oxford University Press, 2008Online Access: Table of contents only Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 2082 .J83 2008] (1).

7. Between Serb and Albanian : a history of Kosovo

by Vickers, Miranda.

Material type: book Book; Format: print bibliography bibliography; Literary form: not fiction Publisher: New York : Columbia University Press, c1998Online Access: Book review (H-Net) Availability: Items available for loan: Epoka University Library [DR 2082 .V53 1998] (1).

Epoka University Library, Rr. Tiranë-Rinas,Km. 12 1039 Tirana, Albania
+355 4 2232 086| FAX +355 4 2222 117|library@epoka.edu.al